זלמן

שזר

קראו עוד

פרס שזר לחקר תולדות ישראל

מרכז זלמן שזר מעניק פרס לחקר תולדות עם ישראל על שמו של זלמן שזר ז"ל, נשיאה השלישי של מדינת ישראל. הפרס מוענק מדי שנה בשנה, החל משנת תשמ"ה (1985), לחוקר או לחוקרת אשר כתבו בשפה העברית ספר מקורי על תולדות עם ישראל. במשך השנים זכו בפרס בכירי החוקרים והחוקרות של תולדות עם ישראל. 

הזוכים בפרס שזר לחקר תולדות ישראל בשנים האחרונות:

אוריאל גלמן – פרס שזר לשנת תש"ף

חוי דרייפוס – פרס שזר לשנת תשע"ח

מיכל שאול – פרס שזר לשנת תשע"ו

אבי פיקאר – פרס שזר לשנת תשע"ה

מרדכי עקיבא פרידמן – פרס שזר לשנת תשע"ד

כל זוכי פרס שזר

הזוכים

כרמה בן יוחנן – זוכת פרס שזר לחקר תולדות ישראל לשנת תשפ"א

ועדת פרס שזר לחקר תולדות ישראל החליטה לזכות את ד"ר כרמה בן יוחנן, מאוניברסיטת הומבולדט בברלין, בפרס שזר לחקר תולדות ישראל לשנת תשפ"א, על ספרה "נזיד עדשים: תפיסות הדדיות של נוצרים ויהודים בעידן הפיוס" שיצא לאור בהוצאת אוניברסיטת תל אביב 2020.

ספרה של בן יוחנן ייחודי ומשובח, בהיותו חיבור המשלב היסטוריה דתית, פוליטית וחברתית ונוגע בתחומים רבים, ובכללם סקירה היסטוריוגרפית מקיפה של תולדות היחסים בין יהודים לנוצרים במשך הדורות, תולדות יחסי מדינת ישראל ויהדות התפוצות עם העולם הקתולי ודיון מאיר עיניים בהיסטוריוגרפיה המודרנית. במחקרה עוסקת בן יוחנן בתהליכים ובתופעות שחשיבותם רבה להבנת היחס כלפי היהודים מצד הנצרות הקתולית המודרנית, מן התקופה שלאחר מלחמת העולם השנייה ועד ימינו.

בספרה מפענחת ד"ר בן יוחנן את העולם התיאולוגי הנדון ומנגישה לציבור הקוראים הישראלי ניתוח מעמיק ומרתק של תופעה שמשמעותה חורגת מן הזירה הדתית אל הזירה הפוליטית ומשלבת ביניהן. ההבנה כי מערכת היחסים התיאולוגית משפיעה על מערכת היחסים הפוליטית חשובה מאוד ורלוונטית ביותר למדינת ישראל, ליהדות התפוצות ולעולם הנוצרי.

ספר זה נבחר לקבל את פרס שזר לחקר תולדות ישראל בשל הבקיאות המרשימה של המחברת במגוון רחב של נושאים מתחומי התיאולוגיה הנוצרית והמחשבה היהודית, בשל חשיבות הנושא וחשיבות חשיפתו לקהל הקוראים הישראלי באופן בהיר ומעורר עניין, ובשל הכתיבה הרהוטה והמדויקת, המאפשרת הבנה מעמיקה בסוגיות הנידונות בספר. המראה הכפולה, הן של הצד הקתולי הן של הצד היהודי, מעניקה עומק לניתוח המוצע בספר ומסייעת לקוראים להבין את התהליכים הארוכים והמורכבים הנידונים בו.

אוריאל גלמן

זוכה פרס שזר בשנת תש”פ

חוי דרייפוס

זוכת פרס שזר לשנת תשע"ח

מיכל שאול

זוכת פרס שזר לשנת תשע"ו

אבי פיקאר

זוכה פרס שזר לשנת תשע"ה

מרדכי עקיבא פרידמן

זוכה פרס שזר לשנת תשע"ד

נח גרבר

זוכה פרס שזר לשנת תשע"ג

עמנואל אטקס

זוכה פרס שזר לשנת תשע"ב

שמואל פיינר

זוכה פרס שזר בשנת תש”ע

סרטונים